Parkingi w Rzeszowie

Płatne i bezpłatne miejsca postojowe w mieście Rzeszów

Jeszcze do niedawna parkowanie w Rzeszowie było całkowicie bezpłatne, oczywiście poza parkingami prywatnymi. Jednak, paradoksalnie, sytuacja ta była niesprzyjająca, zwłaszcza dla osób, które chciały załatwić kilka spraw w centrum miasta. Pozostawione na kilka a nawet kilkanaście godzin samochody skutecznie uniemożliwiały znalezienie miejsca parkingowego na krótki postój. W efekcie pojazd trzeba było zaparkować nawet kilka ulic dalej, a w dane miejsce udać się pieszo.

Obecnie w strefa płatnego parkowania w Rzeszowie obejmuje ok. 2400 miejsc postojowych. Znaczna większość zlokalizowana jest w centrum miasta. Wraz z płatnymi parkingami pojawiły się również tablice informujące ile wolnych miejsc jest na danym parkingu. Dzięki temu można uniknąć poszukiwań i sytuacji, w której wjeżdżamy na dany parking, a nie ma na nim gdzie zostawić pojazdu.

Oczywiście nie wszystkie miejsca parkingowe w Rzeszowie są płatne. Miasto zostawiło kilka bezpłatnych parkingów, m.in. przy rzeszowskiej hali Podpromie oraz przy filharmonii Podkarpackiej. Auto bez opłaty, można pozostawić również na parkingach przy ul. Słowackiego, czyli tuż obok ratusza. Pierwszy z nich jest w stanie pomieścić 40 miejsc parkingowych, drugi 70.

Kolejne bezpłatne miejsca parkingowe znajdują się na ul. Okrzei, Pułaskiego, w okolicy ul. Szpitalnej, ul. Wierzynka, na ul.Bożniczej oraz przy ul. Fredry. W sumie takich bezpłatnych miejsc parkingowych jest 370, co z jednej strony odpowiada na zapotrzebowanie i wnioski kierowców, z drugiej pozwala na utrzymanie rotacyjnego ruchu na miejscach postojowych.

Oczywiście poza parkingami ustanowionymi przez miasto, darmowe miejsca postojowe znajdziemy również przy największych rzeszowskich galeriach handlowych – Millenium Hall, Galerii Graffica i Galerii Rzeszów.

parkingi w rzeszowie
Ilustracja rzeszowskich parkingów pochodzi ze strony UM Rzeszów:  www.rzeszow.pl

Od kiedy w Rzeszowie wprowadzono strefy płatnego parkowania, znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce postojowe w centrum. Dzięki temu, ci którzy chcą zatrzymać się w mieście tylko na kilka godzin, bez problemu zostawią auto na pobliskim parkingu.

Koszt parkowania w Rzeszowie

Parkingi płatne zostały podzielone na strefy nazwane kolorami. Parkowanie w strefie niebieskiej, czyli w ścisłym centrum miasta kosztuje 2 zł za pierwszą godzinę, 2, 40 zł za drugą, 2,80 zł za trzecią a czwarta i każda kolejna kosztuje 2 zł.

Parkowanie w strefie pomarańczowej, czyli nieznacznie oddalonej od centrum cenowo nie różni się od strefy niebieskiej, w przypadku postoju za pierwszą, drugą i trzecią godzinę. Jednak czwarta i każda następna kosztują już tylko 1, 50 zł.

UWAGA! Rzeszowskie parkomaty nie wydają reszty! Jeśli więc chcemy zatrzymać się tylko na pół godziny, musimy wrzucić odpowiednią kwotę czyli 1 zł. Jeśli wrzucimy 2 zł, nie otrzymamy reszty, a jedynie potwierdzenie, że opłaciliśmy godzinny postój.